ÇUKUROVA’DAN AVRUPA’YA GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİNİN BAKIM VE ONARIMI STAJI


Adana’nın Yüreğir ilçesinde eğitim ve öğretim yapan Aziz Sancar Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi Yenilenebilir Enerji teknolojileri alanı henüz okul açılalı 4 yıl olmasına rağmen başarılı bir şekilde Yüreğir’in parlayan bir yıldızı olma yolunda ilerliyor.

17.06.2020 00:00

Hemşehrilerimiz Yenilenebilir enerji teknolojileri laboratuvar şefi Sinan HOPUR ve Alan şefi Uğur uçman gazetemize yapmış oldukları ziyaret esnasında alan şefi Uğur Uçman’dan bölüm hakkında bilgi aldık. Uçman;”Adana’nın  Yüreğir ilçesinde eğitim ve öğretim yapan Aziz Sancar Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi Yenilenebilir Enerji teknolojileri alanı henüz okul açılalı 4 yıl olmasına rağmen başarılı bir şekilde Yüreğir'in parlayan bir yıldızı olma yolunda ilerliyor.

            İlk projemizi 2018 yılında  Yenilenebilir Enerji teknolojileri alanı olarak hazırladığımız  ve Türkiye Ulusal ajansı tarafından  desteklenmeye uygun bulunan projemizle, 2018 yılı içerisinde 20 öğrencimizi  Prag ve Viyana şehirlerinde 15 günlük staj faaliyetinde bulunmasına olanak sağladık.

            Yine 2019 yılı içinde revize ve güncellemeler yapılarak hazırlamış olduğumuz ikinci projemiz olan ‘Çukurova’dan Avrupa’ya Güneş Enerji Santrallerinin Bakım ve Onarımı Stajı’ Erasmus+ projesi ile Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenmeye uygun görülmüş.Projemiz kapsamında Avrupa’nın Çekya, Macaristan ve Danimarka’da  öğrencilerimiz staj faaliyetinde bulunmalarına olanak  sağlanacaktır.

            Bu kapsamda Aralık ayında yapmış olduğumuz Çekya’nın başkenti Prag ve Macarista’nın  Budapeste şehrinde gerçekleştirdiğimiz staj faaliyetleri ile öğrencilerimize hem mesleki anlamda hem de kültürel anlamda birçok değer kazandırılmış. Üçüncü akış olarak Mayıs ayında planladığımız Danimarka akışı ise dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan ve olumsuz sonuçlar yaratan COVİD-19 salgını nedeniyle ilerki bir tarihe erteleme'mize neden olmuştur.

           Bu projeler ile,öğrencilerimizde çok iyi gelişimler gözlemledik. Farklı kültürleri görmek ,yaşamak ve farklılıkları deneyimlemek, işin yapıldığı yerde bizzat staj yapmak öğrencilere büyük katkı sağladı. İnsanların iş disiplinini kültürünü gördülerve bunu staj faaliyeti ile test ettiler. Bu program, öğrencilerimize çok faydalı oldu.” Dedi.

Hemşehrimiz Yenilenebilir enerji teknolojileri laboratuvar şefi Sinan HOPUR’da adananın ve ilçelerinin güneş enerji potansiyelinin olduğunu ve ilçemiz Kozanda güneş enerji santrallerinin kurulmaya başlandığını ve gelecekte çok daha fazla karşılaşacağımızı ülkemizin’de bu yönde yatırımlarının olduğunu ve bu kapsamda 2 yıldır Erasmus+ projeleri sayesinde öğrencilerinin Avrupa’da yaşanan gelişmeleri yakından takip etme imkanı bulduklarını ifade ettiler.

3454