Harbiye'de "Ballı Günler" başlıyor


Bu sene "üreticiden tüketiciye bal ve arı ürünleri" temasıyla gerçekleştirilecek İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı, bal sektörünü bir araya getiriyor.

21.02.2017 00:00
Anavarza Bal, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde 24-26 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek etkinlikte, klasik Çam ve Çiçek Balı'ndan Gurme Serisi'ne, Krem ve Toz Bal'dan Sağlık Serisi'ne kadar birçok ürününü tüketicilerle buluşturacak. 

Her sene sektörün profesyonellerini tüketicilerle buluşturan ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) desteğiyle gerçekleştirilen İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı 24 Şubat'ta başlıyor. Türkiye'nin en fazla bal üreten ilçesi Adana Kozan'da faaliyetini sürdüren ve sektörün önemli bir oyuncusu olarak öne çıkan Anavarza Bal; özel üretim tesislerinde, el değmeden ve içerisine katkı maddesi eklenmeden üretilen ürünlerini fuarda sergileyecek. 

Fuarla ilgili konuşan Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen; " İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı, bal sektörünü bir araya getiren önemli platformlardan biri. Biz de Anavarza Bal olarak standımızda birçok ürünümüzü tüketicilerle buluşturuyoruz. Ürünlerimiz ve sektörün ilgisini çeken yeniliklerimizle fuardan çok olumlu geri dönüşler alacağımıza inanıyoruz" dedi. 

FUAR YAKLAŞIK 10 BİN KİŞİYİ AĞIRLAYACAK 

Bal ve arı ürünleri hakkında bilgilendirmelerin yapılacağı İstanbul Bal ve Arı Ürünleri Fuarı'na 10 binden fazla kişinin katılması bekleniyor. Katılımın ücretsiz olduğu fuar, tüketicileri bal konusunda bilinçlendirmek için çok önemli bir buluşma noktası sunuyor. Fuarda ayrıca katılımcı markalar tarafından özellikle piyasada yer alan sahte ballar ile ilgili bilinçlendirme ve bilgilendirmeler de yapılacak. 

Bal sektörüyle ilgili en büyük sorunların başında denetimsiz ve sahte balların olduğunu belirten Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen; " Türkiye hem üretim hem de kovan varlığı bakımından dünyanın ikinci büyük ülkesi konumunda. Ancak ülkemizde markalı bal tüketimi genel tüketimin yüzde 20-25 civarını oluşturuyor. 2015 yılı verilerine göre üretilen 107 bin ton üretimin sadece 25 bin tonu kayıtlı olarak perakendeye giriyor. Kalan kısmı ise cami önünde, yol kenarında ve akraba referansı ile kontrolsüz olarak satılıyor. Özellikle ilerleyen yıllarda arıcılık sektöründe sahte ve kontrolsüz olarak satılan ballar konusunda bir bilinçlenme olacağına inanıyoruz" dedi.
593