Daha büyük başarılara imza atacağız


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin,"2002'den 2017'ye, 15 senede elde ettiğimiz bu istikrardan çok daha güçlü bir istikrar elde edeceğiz. Bu şu demektir, Türkiye'nin bu 15 senede imza attığı başarılardan çok daha büyük başarılara imza atması demektir. Bu 15 senede neredeyse 150 yıllık iş yaptık" dedi.

12.04.2017 00:00

Çelik,İmamoğlu ilçesinde düzenlenen "halkla buluşma" etkinliğinde, 16Nisan'da gerçekleştirilecek halk oylamasına çok az bir zaman kaldığınıanımsattı. İmamoğlu'nun önemini anlatan Çelik, ilçe halkının 15 Temmuz'daFetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminde devleti ve milletin geleceğinikorumak için kahramanca ayakta durduğunu ifade etti. Çelik, 16 Nisan'dan sonra,"evet" oylarıyla yeni bir döneme geçileceğini belirterek, sistemdeğişikliğine gideceklerini dile getirdi.

Rejimdeğişikliği tartışmalarına değinen Çelik, esas 1960 darbesinin rejimdeğişikliği olduğunu, CHP'nin de bunu desteklediğini anlattı.

Çelik,cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle milli iradenin güçleneceğini vurgulayarakşöyle devam etti: "15 Temmuz'da gecesi de gördük. FETÖ'nün darbegirişimini  o gece milletimizin büyükfedakarlığı sayesinde bu darbeyi önledik. Cumhurbaşkanımızın güçlü bir şekildeo gün direnmesi, kahramanca direnmesi, Başbakanımızın aynı şekilde kahramancadirenmesi ve hükümetin tek bir ses olarak o darbe girişimine karşı koymasıTürkiye'nin geleceğini kurtarmıştır. Türkiye'nin rejimi ve devletimizikurtarmıştır. O gece Türkiye'de geçmiş yıllarda olduğu gibi cumhurbaşkanı ilebaşbakan arasında bir çelişki olsaydı, bir anlaşmazlık olsaydı veya koalisyonolsaydı, Adalet Bakanı başka bir partiden, İçişleri Bakanı başka bir partidenya da üçlü bir koalisyon olsaydı, Savunma Bakanı başka bir partiden olsaydı,biz emin olun darbe girişimini engellemekte çok güçlü çekerdik. O gün tekbaşına bir iktidarın olması, bizim bu darbe girişimini engellememizde büyük birkazanç sağlamıştır."

"Türkiye'deartık koalisyon olmayacak"

Bakan Çelik,Türkiye'nin koalisyon dönemlerinde her zaman geriye gittiğini aktararak,"Ne zaman Türkiye'de istikrar olmuşsa, sizin iradeniz yekpare şekildeiktidara yansımışsa o zaman Türkiye ileriye gitmiştir, önü açık olmuştur, kısazamanda ekonomik başarılara imza atmıştır." ifadesini kullandı. Eğitimdeyapılan yatırımları ve ekonomik başarıları anlatan Çelik, bunların istikrarlıhükümetler sayesinde gerçekleştiğine işaret etti. Cumhurbaşkanlığı hükümetsistemiyle ilgili bilgi veren Çelik, şunları kaydetti:

"Artıkbu sistem değişikliğinden sonra Türkiye'de koalisyon olmayacak. Çünkü bundansonrasında, artık sandığa oyunuzu attığınız gün, o gün akşam oylar sayıldığındatek başına iktidar çıkacak. İktidarın kurulması için, bir hükümetin en az yüzde50'nin üstünde oy alması lazım. Yüzde 50'nin üstünde oy almak demek şudemektir, Türkiye'de daha çok vatandaşımızın gücünün hissedilmesi, çok sayıdavatandaşımızın, çok sayıda insanımızın bu şekilde sandıkta gücünü daha çokhissettirmesi, milli iradenin sandığa daha çok mühür vurması demektir. Milliirade sandığa güçlü şekilde mühür vurduğu zaman Türkiye'deki istikrargüçlenecek. 2002'den 2017'ye, 15 senede elde ettiğimiz bu istikrardan çok dahagüçlü bir istikrar elde edeceğiz. Çok daha güçlü bir istikrarın elde edilmesişu demektir, Türkiye'nin bu 15 senede imza attığı başarılardan çok daha büyükbaşarılara imza atması demektir. Bu 15 senede neredeyse 150 yıllık iş yaptık.İnşallah önümüzdeki dönemde istikrarı güçlendirdiğimiz zaman şimdikinden çokdaha fazla işi, bu güçlü istikrar sayesinde gerçekleştireceğiz."

"Diktatörlerseçim yapmaktan korkarlar"

"Tekadamlıktan" bahsedenlerin üst üste 10 seçim kaybettiğini, halen departilerinin başında olduklarını dile getiren Çelik, Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan'ın siyasi hayatı boyunca halkın desteğiyle bir yerlere geldiğinivurguladı. Çelik, diktatörlük tartışmalarına da değinerek, "Diktatörlerseçim yapmaktan korkarlar, seçimleri sevmezler, seçimlerde halkın iradesininortaya çıkmasından çok korkarlar. Bizim Cumhurbaşkanımız herhangi bir meseleolduğu zaman, 'gideriz halkımıza sorarız, halkımızla birlikte bakarız meseleye'diyor." şeklinde konuştu. Konuşmasının ardından halkı selamlayan Çelik,bazı vatandaşlarla da sohbet etti. Çelik, daha sonra İstanbul Beşiktaş'takiterör saldırısında şehit düşen polis memuru Mehmet Atıcı'nın babaevine giderekşehidin babası İsmail Atıcı ve diğer yakınlarıyla bir süre görüştü.
612