“Referandum belirsizliği kaldıracak”


AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın katıldığı toplantıda konuşan MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, “16 Nisan’da Türkiye’nin geleceği oylanacak. İş dünyasının rahatsız olduğu belirsizlik ortadan kalkacak. Yeni yatırımlara kapı aralanacak” dedi.

25.03.2017 00:00
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şubesi, düzenlediği ‘Ekonomik Gelişmeler ve Referandum’ konulu toplantıda, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili ve Ekonomi Eski Bakanı Mustafa Elitaş’ı ağırladı. Toplantıda konuşan MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, 16 Nisan 2016 günü gerçekleştirilecek anayasa referandumunda Türkiye’nin geleceğinin oylanacağını belirtti.
 

Türkiye istikrari oylayacak

Referandum sürecini siyasi olarak değerlendirmediklerini kaydeden Kavak, bu konuya iki yönlü baktıklarını söyledi. Kavak, “Birincisi, yeni sistem ile Türkiye, çocuklarımız için daha demokratik, daha müreffeh ve daha yaşanabilir bir ülke haline gelecek. İkincisi ise, iş dünyası belirsizlikten hoşlanmaz, geleceğini görmek ve geleceğinden emin olmak ister” dedi. 16 Nisan’dan sonra istikrarlı bir sürecin başlaması durumunda belirsizliğin ortadan kalkacağını, bunun da yeni yatırımlara kapı aralayacağını dile getiren Kavak, “Elbette bizler de süreci koltuğumuzda oturarak izlemeyeceğiz. Başta sürecin sağlıklı ilerlemesi adına iş dünyasına yeni sistemin özellikle ekonomimize neler kazandıracağını anlatacağız” diye konuştu.
 

2023 hedeflerine daha önce ulaşabilirdik

Toplantıda konuşan AK Parti Grup Başkanvekili ve Ekonomi Eski Bakanı Elitaş ise, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini içeren anayasa değişikliğinin çok uzun zaman önce hayata geçmiş olması gerektiğini vurguladı. Elitaş, “Bu anayasa değişikliği 1980 öncesi dönemde gündeme gelmiş olsaydı, tahmin ediyorum, bugün dünyada Japonya, Çin, Tayvan, Güney Kore ülkeleri değil, Türkiye anılıyor olacaktı. Bugüne kadar bütün enerjimizi başörtüsüne, Kürt-Türk ve Alevi-Sünni ayrımına, sağcı-solcu kavgasına ayırmamış olsaydık; 2023 hedefleri içindeki gayri safi milli hâsıla hedefimizi, 2002-2005 yılları için koymuş olacaktık. Kişi başına 25 bin dolarlık hedefi 2010 yılında yakalanmış olacaktı. Dış ticaret hacmi hedefine 2010 yılında ulaşmış olacaktık. Bu bir seçim değil. Bu, geleceğimizle ilgili, yavrularımızın bekasıyla ilgili vereceğimiz çok önemli karar” ifadelerini kullandı.
576