BOZ ALİ`NİN OĞLU İSMAİL`İN AĞIDI

BOZ ALİ`NİN OĞLU İSMAİL`İN AĞIDI

20.09.2016 21:00

BOZ ALİ`NİN OĞLU İSMAİL`İN AĞIDI

 

Yanal erik köyünden Boz Ali`nin  bir günlük evli olan oğlu İsmail`in askerlik pusulası gelir. Babası Boz Ali diğer oğlu Hasan`a der ki! oğlum İsmail`i yanına al birilikte Kozan`a gidin Askerlik şubesinden sülüsünü alın yolcu eyle gel der.

 

İsmail, anası babası kardeşleri akrabaları köylüleriyle vedalaşır ama daha bir günlük eşinden ayrılması çok zor olur, ağlaşırlar, helalleşirler ve vedalaşırlar düşerler yollara.

 

Bir zaman sonra Kozan` a gelirler Askerlik şubesine müracaatlarını yaparlar gerekli incelemeler yapılır bir durumdan dolayı ertesi yıla ertelenir İsmail`in askerliği.

 

Hasan der ki, kardeş İsmail sen köye dön evimize, eşine , işine bak ben bir iş bulup biraz çalışır gelirim der ve cebindeki on lirayı verir. İsmail köye Hasan da Kozan da çalışmak için kalmak üzere ayrılırlar.

 

Bu hadise yaşanırken o civar da celeplik yapan yani büyük- küçükbaş hayvan alıp satan Feke Çatal oluk köyünden Çapar Ali görür ve içine bir kurt düşer der bu çocuk askere gidecekti gidemedi parası var bunun paralarını gasp edeyim der.

 

İsmail yola çıkar Kozan`dan bir müddet gittikten sonra arkasından takip eden  Çapar Ali yetişir selam verir tanışırlar yoldaş olup birlikte giderlerken Kozan Andıl köyünden yukarı Kabak tepe köyüne Hu deresine gelirler. Çapar Ali İsmail`e der ki sen buradan gide dur ben bir öküz almıştım şu ileride bağlı ben gideyim getireyim de gidelim der.

bir müddet uzaklaştık sonra silahını çeker ve İsmail`e ateş eder, İsmail habersiz arkadaş beni vurdular diye bağırır bunu duyan Çapar Ali bir kaç el ateş daha eder ve İsmail`i oracıkta öldürür  cebindeki on lirayı alır İsmail`i oracıkta bir derenin içine kuma gömer.

 

Diğer yandan köydekiler İsmail `i askere gitti diye beklerken Hasan da gelmez ararlar sorarlar  Hasan bir müddet sonra eve gelir, Hasan der ki İsmail nerde?

Yakınları derler oğlum İsmail askere gitmedi mi?

 yok der,

 Hasan İsmail`in durumu anlatır ama İsmail ortada yok.

 Bir müddet ararlar ama bulamazlar bir türlü.

 Yaklaşık bir yıl sonra Kabak tepe köyünden bir kadın İneğinin Buzağısını kaybetmiş onu ararken, diğer bir rivayete göre ise kızılcık kirazı toplamaya giden kadınlar tarafından sel alıp ta kumlar eksilince İsmail`in kolu dışarıya çıkar ve böylece bulunur ve gerekli yerlere haber verilir yapılan araştırmalar sonunda İsmail olduğu anlaşılır ve  ailesine teslim edilir.

 

Yenice de bir oğlu olmuştur İsmail`in ağlaşırlar sızlanırlar yakınları acı acı ama bir gün birlikte yattığı tazecik gelinin feryat figanlarına kim dayanabilir.

Alır kucağına bir kaç günlük yavrusunu saçlarını yola yola, dizlerine vura şu dizelere, alnı karalı yüreği yaralı tazecik gelin bakalım neler söyler.

 

 Hu derenin arası

Kan ile dolmuş deresi

Yağmur yağıp ta yel esişin

Sızılar kurşunun yarası.

 

Hele vatana. vatana

Boz Ali derler atana

Fukarayı kim bulacak

Hu deresinde yatana

 

İsmail`im giyer içlik

Yalınız alamam dışlık

İsmail`imi vurmuşlar

Sebebi on lira harçlık.

 

Bir gececik çifte yattı

geceyi gündüze kattı

Hile bilmez İsmail`im

Canı on liraya sattı.

 

25.11.2015

Derleyen : Karaca Yakup