FARSAKLAR DİYARI VE GİZEMLİ BİR YER SİN MANASTIRI

Farsak Köylerinin sorunları ve güzellikleri

16.12.2014 00:00

 • Selamünaleyküm saygıdeğer hanımefendiler beyefendiler,

  Sanayileşme devriminden sonra dünyada olduğu gibi ülkemiz dede sanyinin ileri olduğu bölgelere, kentlere göç ivme kazanmış, adeta köyler boşalmıştır. Bu hızlı göçle birlikte sanayi kentleri, bir kültür karmaşası içinde kalmış, örf adet ve gelenekler bozulmuş acayip bir kültürel yaşam ortaya çıkmıştır.

  Benim yaşadığım bölge olan kozan dağı Farsaklar diyarı da yoğun bir şekilde göç vermiştir. Yaptığım gözlemlere göre bu bölgede zengin bir kültürün yaşadığı bir gerçektir. Şöyle ki daha önceleri hırıstıyan bir kültürün varlığı daha sonraları Türk alevi Bektaşi ve daha sonraları da teknolojiyle birlikte insanların dışarıya açılması ve basın yayın ve televizyonlarında etkisiyle hızla sünnileşmiştir. Bektaşiliğin var olduğu camilerin hepsinin yakın zamanda yapıldığından ve şu sözlerden anlıyoruz ekinler orakla biçilirken ekin biçimi bitiminde son destede Allah Allah çağırılırdı. Bir kişi önce şöyle söyler,

  Allah ulu, Sofrası dolu, İçimizden biri, Hacı Bektaşi veli, Aşk ile şevk ile diyelim bir Allal, Allah. Der ve topluca Allah Allah diye bağırılıdı kısaca devamı var tabi ki.

  Sözünü ettiğim yer Çamdere, Kabaktepe, Yanalerik, Kıbrıslar, Velicanlı v.s. köyleridir. Bu köylerin hemen hemen hepsinde bir kilise kalıntısı olup Kıbrıslar köyündeki Camiye çevrilmiş olup hala sağlam olarak ayakta durmakta ve Çelenuşağı köyünde ki Sin manastırı Göksu nehrini seyretmekte ve gizemiyle birlikte bir gün keşfedilmeyi beklemektedir. Meraklısına duyurulur.

  Son yıllarda Göksu nehri üzerine çok sayıda baraj yapılmış bir taneside Çelenuşağı köyündedir. Barajın yapılmasıyla birlikte Kozan Kuytucak Kıbrıslar köyü üzerinden bir yol bu baraja yapılmış oradan da Feke’nin köylerinde geçerek Kayseri Yahyalı istikametinde ulaşım sağlamaktadır.

  Ayrıca Kozan, Horzum Çobancık Çelenuşağı grup yolunun yeniden tadilat yapılarak Çamdere köyü okçular mahallesinden Yanalerik köyü Arabuşağı mahallesine bin yedi yüz metre, Yanalerik köyü Arabuşağı mahallesi Kırağalıdere köprüsünden Çelenuşağı Avluk mahallesine bin beş yüz metre yeni yol açılarak, Kozan kuytucak Kıbrıslar Çelenuşağı grup yoluna bağlanması, Sin manastırının keşfedilmesi, Sözünü ettiğim köylerin yayla, doğa ve tarih turizmine kazandırılması bu köylerin, bu yörenin hayrına olacaktır, önem arzetmektedir.

  Diyor sözlerime şu mısralarla son vermek istiyorum. Sevgi ve saygılarımla.

  FARSAKLAR DİYARI

  Görbeyaz Dağı’nda görünüyor kar, Çık Nennek Dağı’na seyret alemi, Sılamın özlemi içimi yakar, Bilmem nasıl anlatayım yöremi.

  Güneyden kuzeye uzanır dağlar, Coşar dereleri, buz gibi çağlar, Kıvrıla kıvrıla gidiyor yollar, Bilmem nasıl anlatayım yöremi.

  Pelitli meşeler sarar her yanı, Çeşit çeşit çiçek kokar her anı, Gıcılı Pınar’da bulursun beni, Bilmem nasıl anlatayım yöremi,

  Hopka Dağları’nın karı erimez, Kar kuyularının dibi görünmez, Gönül isteyince gider erinmez, Bilmem nasıl anlatayım yöremi.

  Akaya Dağı’na kargalar konar, Geyik Kayası’na güvercin düner, Kum Bükün’de suya ördekler iner, Bilmem nasıl anlatayım yöremi.

  Boruk Tepesi’nin kekiği güzel, Yapraklar solunca oluyor gazel, Dalak Pınarı’nın suyu çok özel, Bilmem nasıl anlatayım yöremi.

  Okçular köyünü gidinde görün, Dağılcak’ta durun bir mola verin, Gezin bu yerlerde huzura erin, Bilmem nasıl anlatayım yöremi.

  Araba işlemez, atlarla gidin, At bulunmaz ise eşeğe binin, Temiz hava alın, soğuk su için, Bilmem nasıl anlatayım yöremi. Ocak 2009

  Bu yazımı okuma zahmeti gösteren herkese teşekkür eder esenlikler dilerim.19.11.2014. Şair Yazar Yakup KARACA