KAMU OYUNA AÇIK MEKTUP

Yolu Olmayan Köy Yolları

08.09.2014 00:00

Sözlerime başlamadan önce bütün okuyucularımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Selamünaleyküm. Milenyum yılları geride kalmasına karşın, günümüzde hala yolu suyu ve birçok sorunları olmasına karşın bazı köylerimizin yolu olmaması çok düşündürücü manidardır, düşünebilene. Ben Çamdere köyü okçular mah. Kozan’lı bir köylü çocuğu olarak, köyümde yaşam alanı bulamadığım için şehre göç etmek zorunda kalmışımdır. Şehre geldiğim zaman aradaki kültür farkı ve yaşam koşulları beni derinden sarsmıştır. Kolay değil çocukluk anılarınızı emeklerinizi, acı sevinç ve sevdalarınızı bırakıp yepyeni bir hayata başlamak. Dolayısıyla benim gibi, benim durumda çok sayıda insan benim yaşadığım buhranı yaşamak zorunda bırakılmıştır. Ben Adana Yüreğir’de yaşıyorum. Anam ve babam köyde olduklarından dolayı bayramdan bayrama ve arada sırada köyüme gidiyorum. Köyüme giderken köyümün yolu çok kötü ve işlevinden uzak olduğu için çok zorluk yaşamaktayım. Bu duygularla köyüme giderken köyümün muhtarından başlayarak yetkililer ve bizi yöneten devlet büyüklerimiz hakkında hiç de olumlu şeyler düşünmüyorum, düşünemiyorum. Yukarıda sözü edilen ve bizim köye geden yol, Horzum-Çobancık-Çelenuşağı grup yolu olarak bilinen ve Çamdere, kabaktepe, Yanalerik ve çelenuşağı köylerinin ulaşımını sağlayan yoldur, Bu yol işlevinden çok uzak olup, köyleri birbirine bağlamamaktadır. Yaşam koşulları ve ve ulaşım zor olduğundan insanlar göç etmek zorunda kalmış nüfus yoğunlu çok düşük düzeyde ve haftanın belli günlerinde minibüs gitmekte ve ücretler çok yüksektir. Bahsi edilen olumsuzlukların giderilmesini bu köylerde kendini yetkili ve etikli olarak bilen ve sanan yetkilerden istirham ediyor saygılar sunuyorum ve şöyle diyorum.

OLSA OLMAZ MI?

Asil Türkiye’min vatandaşıyız, Yetkililer bizi görse olmaz mı? Biz de bu ülkenin temel taşıyız, Bizim oralara varsa olmaz mı?

Yüce Mevla neyi dilerse haktır, Halimizi böyle eylemiş takdir, Okçular köyünün yolları yoktur, Yaramıza neşter vursa olmaz mı?

Karaca Yakup’um bunları yazar, Olumsuz olaylar bağrını ezer, Siyasetçiler seçim zamanı gezer, Onlar da sözünde dursa olmaz mı?, Köyümüzün yolu olsa olmaz mı?.